[global.common.btn.skiptocontent]
Buitiniai prietaisai
Prisijungti / registruotis

Džiovyklės ženklai ir simboliai

18036676_Washing-Labels-Blended_1200x675.jpg

Drabužių džiovyklė išties palengvina gyvenimą: galite skalbti ir džiovinti kelias skalbinių įkrovas vienu metu bei sutaupyti laiko ir vietos, kurios reikėtų skalbiniams džiauti. Tačiau turint džiovyklę taip pat kyla klausimų: „Ką galima džiovinti džiovyklėje?“, „Kur skalbinių etiketėje rasti džiovyklės ženklus?“ ir „Kurios džiovyklės programos man reikia?“

Šie klausimai yra visiškai įprasti, taip pat normalu juos užduoti daugiau nei vieną kartą. Taip nutinka, nes skirtingi audiniai, naudojami jūsų mylimiems drabužiams siūti, ir platus džiovyklių programų bei papildomų nustatymų pasirinkimas gali sutrikdyti net ir labiausiai patyrusius naudotojus. Iš džiovyklės išėmus mėgstamą megztinį ir pamačius, kad jis susitraukė iki vaikiško dydžio, tikrai galima susinervinti.

Šį vadovą parengėme tam, kad padėtume jums išvengti dažniausiai daromų džiovinimo klaidų. Kaip pasauliniai skalbimo mašinų ir džiovyklių gamintojai,norime, kad naudojimasis skalbinių priežiūros prietaisais būtų kuo lengvesnis ir suprantamesnis, todėl pateikiame išsamius paaiškinimus ir patarimus apie džiovyklių ženklus ir simbolius.

Norite greitos apžvalgos? Atsisiųskite ir atsispausdinkite džiovyklių simbolių apžvalgos lentelę:

Atsisiųsti džiovyklių simbolių apžvalgą (PDF).

Ką galima ir ko negalima dėti į džiovyklę?

Po skalbimo drabužius galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas: daiktus, kuriuos galima dėti į džiovyklę, ir daiktus, kuriuos reikia džiovinti ore (arba patiestus). Drabužių priežiūros etiketėje galite rasti džiovyklės simbolius (visada vaizduojamus kvadrate) ir kitus skalbimo simbolius, nurodančius, kaip prižiūrėti audinius.

Kiekvienas skalbinių etiketėje nurodytas džiovyklės simbolis galioja visiems džiovyklių tipams, nesvarbu, ar turite džiovyklę su šilumos siurbliu, kondensacinę džiovyklę, ar skalbyklę-džiovyklę.

Džiovinti / nedžiovinti džiovyklėje.

Svarstote, ar galite dėti drabužius į džiovyklę, bet nežinote, kuris simbolis reiškia, kad juos galima džiovinti džiovyklėje? Čia apžvelgiami simboliai, kurie nurodo, ar drabužius galima džiovinti džiovyklėje:

Džiovinti džiovyklėje: kvadrato simbolis su apskritimu viduryje.
Nedžiovinti džiovyklėje: perbrauktas kvadrato simbolis su apskritimu viduryje.
Džiovinti džiovyklėje įprastai
Kvadratas su apskritimu viduje yra bendras džiovinimo džiovyklėje simbolis. Jei drabužio etiketėje radote tokį ženklą, daiktą galima džiovinti džiovyklėje, o toks džiovinimas daiktui saugus.
Nedžiovinti
Jei daikto negalima džiovinti džiovyklėje, matysite tokį patį kvadratą su apskritimu, bet jis bus perbrauktas. Nedėkite šiuo simboliu pažymėtų daiktų į džiovyklę.
Žema temperatūra ir švelnus džiovinimas.
Džiovinti džiovyklėje be karščio: kvadrato simbolis su juodu apskritimu viduryje.
Džiovinti džiovyklėje švelniu režimu: kvadrato simbolis su apskritimu viduryje ir papildoma linija po juo.
Džiovinti džiovyklėje itin švelniu režimu: kvadratinis simbolis su apskritimu viduryje ir dviem linijomis po juo.
Džiovinti džiovyklėje be karščio
Juodas apskritimas kvadrato viduje reiškia, kad drabužiai turi būti švelniai džiovinami tik šaltu oru.
Sintetinių audinių džiovinimas džiovyklėje švelniu režimu
Jei etiketėje po džiovyklės simboliu yra linija, reikėtų džiovinti švelniu ciklu (pvz., skirtu sintetiniams audiniams).
Džiovinimas džiovyklėje itin švelniu režimu
Gležnus tekstilės gaminius, kurių etiketėje po džiovyklės simboliu yra dvi linijos, reikia džiovinti itin švelniai ir pasirinkus specialią džiovyklės programą (pvz., vilnos programą), kad skalbiniais būtų tinkamai pasirūpinta.
Džiovinti šaltai arba žemoje temperatūroje, iki 60 °C: kvadrato simbolis su apskritimu ir vienu tašku viduryje.
Džiovinti šiltai arba vidutinėje temperatūroje, iki 80 °C: kvadrato simbolis su apskritimu ir dviem taškais viduryje.
Džiovinti karštai arba aukštoje temperatūroje: kvadrato simbolis su apskritimu ir trimis taškais viduryje.
Šaltas / silpnas šildymas
Džiovyklės simbolis su tašku apskritimo viduje reiškia, kad daiktą džiovinti turėtumėte tik žemoje temperatūroje – iki 60 °C.
Šiltas / vidutinis šildymas
Du taškai apskritimo viduje nurodo, kad drabužį galima džiovinti įprastoje temperatūroje iki 80 °C.
Karštas / stiprus šildymas
Džiovyklės simbolis su trimis taškais apskritime reiškia, kad galite ir turėtumėte daiktą džiovinti nustatę aukščiausią temperatūrą.
Džiovinimas ore.
Tuščias kvadrato simbolis – džiovinimas ore.
Džiovinti pavėsyje: kvadrato simbolis su dviem įstrižomis linijomis viršutiniame kairiajame kampe.
Džiovinti pakabintą: kvadrato simbolis su vertikalia linija per vidurį.
Džiovinti ore
Džiovinimo ženklas, kuriame pavaizduotas tuščias kvadratas, reiškia džiovinimą ore. Tokius skalbinius turėtumėte pakabinti ant virvės arba džiovinti patiesę ant lygaus paviršiaus.
Džiovinti pavėsyje
Džiovinimo ženklas su dvejomis įstrižomis linijomis kairiajame kampe reiškia, kad šis audinys neatsparus tiesioginiams saulės spinduliams. Kad daiktas nenubluktų, jį džiaukite pavėsyje.
Džiovinti pakabintą / nuvarvinti
Džiovinimo pakabinus simbolis, kurio viduryje yra viena vertikali linija, reiškia, kad skalbinius reikia džiovinti pakabintus ant skalbinių virvės (ar panašaus įtaiso). Dvi vertikalios linijos reiškia, kad skalbinius reikia nuvarvinti, kitaip tariant, kabinti juos ant virvės, kai jie dar tebevarva.
Džiovinti pakabintą pavėsyje: kvadrato simbolis su vertikalia linija viduryje ir viena įstriža linija viršutiniame kairiajame kampe.
Džiovinti patiestą: kvadrato simbolis su horizontalia linija viduryje.
Džiovinti patiestą pavėsyje: kvadrato simbolis su horizontalia linija viduryje ir įstriža linija viršutiniame kairiajame kampe.
Džiovinti pakabintą pavėsyje / nuvarvinti pavėsyje
Džiovinimo ženklas su vertikalia linija ir trikampiu viršuje, kairėje pusėje, reiškia, kad skalbinius reikia džiauti ant virvės pavėsyje. Dvi vertikalios linijos reiškia, kad daiktą reikia nuvarvinti pakabinus ant skalbinių virvės pavėsyje.
Džiovinti patiestą
Šis džiovinimo simbolis su horizontalia linija viduryje nurodo, kad skalbinius reikia džiovinti juos patiesus. Dvi horizontalios linijos reiškia, kad skalbinius turėtumėte paguldyti ir ištiesti jiems dar tebevarvant.
Džiovinti patiestą pavėsyje
Tas pats ženklas su horizontalia linija (ir trikampiu viršutiniame kairiajame kampe) reiškia, kad skalbinius reikia džiovinti patiesus ant lygaus paviršiaus pavėsyje. Dvi horizontalios linijos nurodo, kad skalbiniai turėtų būti patiesti pavėsyje jiems tebevarvant.
Languoto audinio gabalas su balta skalbimo instrukcijų etikete, kurioje pavaizduoti įvairūs skalbimo simboliai.

Daugiau skalbinių priežiūros ženklų ir simbolių.

Be kvadratinio džiovyklės simbolio, skalbinių etiketėje rasite ir daug kitų skalbinių priežiūros simbolių, pvz:

  • vonelė Vonelės simbolis reiškia skalbimą.
  • trikampis Trikampio simbolis reiškia balinimą.
  • lygintuvas Lygintuvo simbolis.
  • apskritimas Apskritimo simbolis reiškia cheminį valymą.

Ką reiškia visi šie skalbimo simboliai, sužinokite čia:

Skaitykite informaciją apie skalbimo simbolius ir ženklus

Dažniausiai užduodami klausimai apie džiovyklės ženklus.

Kokius drabužius ir tekstilės gaminius galima džiovinti džiovyklėje?

Jei džiovinimo ženklų nėra, nes etiketė buvo pašalinta, vis tiek galite priimti protingą sprendimą. Tekstilės gaminius, kuriuos galima skalbti aukštesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje (karštame vandenyje), paprastai galite nedvejodami dėti į džiovyklę. Dažniausiai tokie skalbiniai yra iš 100 % medvilnės ir gali būti džiovinami aukščiausioje temperatūroje. Tokie tekstilės gaminiai yra:

  • Rankšluosčiai ir pirties rankšluosčiai
  • Valymo šluostės ir virtuviniai rankšluosčiai
  • Medvilniniai apatiniai drabužiai ir medvilninės kojinės (be elastano)
  • Patalynė
  • Antklodės ir pagalvių užvalkalai (tačiau šiuo atveju geriausia žiūrėti į skalbinių etiketę)

Džiovyklės puikiai tinka tokio tipo skalbiniams, ypač rankšluosčiams ir kai kurių rūšių patalynei, kurie, džiovinami aukštesnėje temperatūroje, bus itin purūs. Be to, ką tik ištraukti iš džiovyklės jie maloniai kvepės. Programos, kurias pasirinkus galima tinkamai pasirūpinti medvilniniais skalbiniais:

  • Medvilnė – itin sausa, galima dėti į spintą
  • Medvilnė – sausa, galima dėti į spintą
  • Medvilnė – sausa, galima lyginti

Pastaba: Ne visi medvilniniai audiniai yra atsparūs karščiui ir tinkami džiovinti džiovyklėje. Dėl to visada atkreipkite dėmesį į etiketę. Daugiau informacijos rasite perskaitę atsakymą į klausimą „Ar tekstilės gaminius iš 100 % medvilnės visada galima džiovinti džiovyklėje?“

Ko negalima džiovinti džiovyklėje?

Tam tikri tekstilės gaminiai ir drabužiai, džiovinant džiovyklėje, gali būti sugadinti. Jei abejojate, nes ant drabužio nėra priežiūros etiketės, geriausia nerizikuoti ir jį džiovinti ore. Visada būkite atsargūs džiovindami šiuos daiktus:

  • Plonus tekstilės gaminius, iš šilko ar vilnos, kurie, džiovinant džiovyklėje ar pasirinkus netinkamus nustatymus, gali prarasti formą.
  • Marškinėlius su spauda galima džiovinti tik žemoje temperatūroje, nes spaudiniai gali deformuotis ir (arba) susibanguoti.
  • Visada įsitikinkite, kad kiekvieną sintetinį ar plastikinį tekstilės gaminį galima džiovinti džiovyklėje.
  • Vonios kilimėliai arba kilimėliai su gumine apačia džiovyklėje gali išsilydyti.
  • Visi tekstilės gaminiai, kurių sudėtyje yra putplasčio, pavyzdžiui, pagalvių užpildai ar petukai, nėra tinkami džiovinti džiovyklėje.
Ar tekstilės gaminius iš 100 % medvilnės visada galima džiovinti džiovyklėje?

Jei etiketėje nurodyta, kad drabužis yra iš medvilnės, paprastai galite džiovinti jį džiovyklėje. Visgi visada pasitaiko išimčių.

  • Medvilnės mišiniai. Medvilnė dažnai maišoma su sintetiniais pluoštais – spandeksu ir poliesteriu. Nors medvilnės mišiniai paprastai būna elastingesni nei įprasta medvilnė, jie dažnai nėra tokie atsparūs karščiui. Tai reiškia, kad juos geriausia džiovinti žemesnėje temperatūroje.
  • Visgi net jei gaminys yra iš grynos medvilnės, gali skirtis jo tankis (siūlų skaičius) ir apdorojimas. Abi savybes galima pamatyti atidžiau pažvelgus į audinį.
  • Ypač jei medvilnė yra tamsaus atspalvio, džiovinimo procesas gali paveikti spalvą.

Todėl visada atkreipkite dėmesį į skalbimo ir džiovinimo simbolius bei ant drabužių nurodytas priežiūros instrukcijas!

Ar vilną galima džiovinti džiovyklėje?

Vilna labai jautri tiek į skalbimui, tiek į džiovinimui. Dėl to vilnoniai drabužiai įprastai skalbiami rankomis ir džiovinami ore. Jei vis tik vilnonius daiktus norite skalbti ar džiovinti mašinoje, turėtumėte naudoti tik specialią programą vilnai.

Bosch vilnonių audinių programa džiovina ypač švelniai. Jei norite vilnonius drabužius džiovinti ore, geriausia juos patiesti ant rankšluosčio. Vilna nepakenčia karščio, tad nedžiovinkite jos tiesioginiuose saulės spinduliuose arba ant šildytuvo. Aukštos kokybės vilną taip pat galima reguliariai vėdinti, tuomet ją skalbti galėsite rečiau.

Kokius tekstilės gaminius reikėtų džiovinti nustačius silpną šildymą ir naudojant švelnų ciklą?

Daugelį tekstilės gaminių reikia džiovinti švelniai ir žemoje temperatūroje. Keli pavyzdžiai:

  • Medvilniniai drabužiai (marškinėliai, nertiniai, kombinezonai ir kt.), džinsiniai audiniai
  • Visi kiti natūralūs pluoštai, pavyzdžiui, lino ir pluoštinių kanapių
  • Sportinė apranga ir visi sintetiniai pluoštai, tokie kaip poliesteris, spandeksas ar flisas. Mikropluošto šluostės taip pat paprastai priskiriamos šiai kategorijai

Dauguma šių tekstilės gaminių džiovinant šiuolaikinėse džiovyklėse pasirinkus tinkamą programą ir džiovinimo temperatūrą nesusitraukia. Rinkdamiesi džiovyklės programą arba temperatūros nustatymus, atkreipkite dėmesį į etiketėje nurodytus skalbimo ir džiovinimo ženklus bei priežiūros instrukcijas.

Kaip džiovinti sintetinius ir sportinius drabužius?

Praktiškai jokie sintetiniai audiniai ir ypač orui pralaidžios medžiagos arba funkciniai drabužiai neturėtų būti džiovinami per ilgai; juos džiovinti galima tik žemoje temperatūroje. Ieškokite tokių programų kaip:

  • Greitas mišrių skalbinių džiovinimas
  • Ypač trumpa 40 min programa.

Sportinė apranga paprastai išdžiūsta labai greitai, todėl ją paprasta padžiauti ir ant virvės. Jei šiuos daiktus norite džiovinti džiovyklėje, pasirinkite atitinkamą programą, pvz:

  • Sportinė apranga
Kokią džiovinimo programą turėčiau rinktis pūkinėms striukėms, antklodėms ir pagalvėms?

Pūkines striukes, patalynę ir pagalves su pūkų užpildu džiovyklėje geriausia džiovinti pasirinkus specialią pūkų programą. Džiovinimas džiovyklėje pūkams suteikia elastingumo ir apimties. Jei neturite džiovyklės arba jei skalbimo etiketėje nurodyta, kad reikia valyti cheminiu būdu, tokius pūkinius daiktus geriausia nešti į profesionalią cheminę valyklą. Pūkinių gaminių nerekomenduojama džiovinti ore, nes tai labai sudėtinga ir gali užtrukti net kelias dienas. Be to, jei pūkuose prisikaupia vandens, gali atsirasti dėmių ir nemalonus kvapas.

Džiovindami džiovyklėje, nepamirškite:

  • Džiovinant pūkus reikia daug vietos. Jei įmanoma, pūkinius daiktus visada džiovinkite atskirai.
  • Norėdami išvengti pūkų gumulų, į džiovyklę galite įmesti keturis švarius teniso kamuoliukus. Svarbu: įsitikinkite, kad ant kamuoliukų esančios spalvos ar plaušeliai nenusitrina!
  • Rekomenduojama pūkų džiovinimo temperatūra yra 30–60 laipsnių. Džiovinimo programa turėtų trukti nuo 40 iki 60 minučių.
  • Jei po džiovinimo pūkai vis dar drėgni ar net šlapi, galite pakartoti procesą.
  • Dėl likusios drėgmės pūkai gali greitai įgauti nemalonų kvapą arba supelyti, todėl po džiovinimo geriausia kelias valandas juos vėdinti.

Bosch džiovyklėse yra speciali pūkams skirta džiovinimo programa. Ši pūkų džiovinimo programa suderina tinkamą džiovinimo temperatūrą ir trukmę, ypač džiovinant tokius daiktus kaip pūkinės striukės ir pūkinės pagalvės.

Ar džiovyklėje galima džiovinti džinsus?

Džiovinant džinsus, o ypač medvilnės mišinius, svarbu atkreipti dėmesį į audinį, skalbinių priežiūros instrukcijas ir šiuos dalykus:

  • Klasikinius aukštos kokybės džinsus, pagamintus iš 100 % medvilnės, galima džiovinti džiovyklėje. Džinsų susitraukimo rizika yra palyginti nedidelė. Visgi jie gali šiek tiek susitraukti. Jei džinsai prieš skalbimą yra aptempti, greičiausiai nevertėtų jų džiovinti džiovyklėje.
  • Dauguma šiandieninių džinsų yra siuvami iš mišrių audinių su dideliu kiekiu elastinio pluošto arba poliesterio. Džiovyklėje džiovindami skalbinius iš mišrių audinių, rinkitės švelnias programas, o jei nesate tikri, džiovinkite ore.
  • Ta pati taisyklė galioja ir tampriems džinsams. Aukštesnėje temperatūroje sintetiniai pluoštai gali išsilydyti, todėl vėliau jūsų mėgstamas drabužis gali sutrūkinėti.
Kaip atgaivinti drabužius jų neskalbiant?

Ne kiekvieną drabužį reikia kruopščiai skalbti ir džiovinti po kiekvieno naudojimo. Džiovyklė gali padėti greitai atgaivinti tokius drabužius. Tiesiog sudėkite daiktus į skalbinių maišelį ir įdėkite jį į džiovyklę 15 minučių. Jei norite, dar didesnei gaivai galite pridėti drėgną virtuvinį rankšluostį.

Po 15 minučių išimkite drabužius, juos suformuokite ir palikite išsivėdinti ant pakabos.

Pastaba: šių patarimų laikykitės tik tuo atveju, jei drabužius galima džiovinti džiovyklėje. Prieš džiovinimo ciklą niekada neapdorokite skalbinių dėmių valikliais ar kitomis degiomis medžiagomis.

Ar galima išgelbėti susitraukusius drabužius?

Išbandytas būdas sugrąžinti mėgstamam nertiniui formą – švelnus tempimas:

  • Pirmiausia pamerkite nertinį šiltame vandenyje. Į vandenį įpilkite šiek tiek šampūno, atpalaiduosiančio pluoštą.
  • Padėkite šlapią nertinį ant rankšluosčio ir švelniai susukite, kad pašalintumėte vandens perteklių.
  • Patieskite nertinį ant rankšluosčio ir pradėkite švelniai jį tempti, atkurdami pradinę jo formą.
  • Toliau kartokite šį procesą, kol nertinis džiūsta.